9 Eylül 2013 - 15:18

Başbakan'a Ahilik Kaftanı Ve Ustalık Belgesi

Başbakan'a Ahilik Kaftanı Ve Ustalık Belgesi
Ahilik Haftası'nın Kırşehir’deki son gününde Başbakan Erdoğan'a Ahi kaftanı giydirildi ve bir de büyük çerçeveli "Ustalık Belgesi" takdim edildi. İSTESOB yönetimi başta olmak üzere Türkiye genelinden birlik başkan ve yöneticilerinin katıldığı törenlerde, devlet erkanından çok sayıda kişi de yerini aldı.

26. Ahilik Haftası'nın son gününde Türkiye'nin çeşitli noktalarından gelen esnaf temsilcileri, Kırşehir’de Ahi Yürüyüşü gerçekleştirdi. Kırşehir, Ahi Evran-ı Veli meydanında gerçekleşen yürüyüşe, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da katıldı.

İSTESOB’un Ahi Yürüyüşüne, TESKOMB Başkanı Kadir Akgül, Bakanlık Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Aytekin Yalçın, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter de eşlik etti.

Törende konuşan Başbakan Erdoğan, bu büyük geleneğin yaşatılmasında emeği geçenlere ve kutlamaları düzenleyen kurumlara teşekkür etti. Erdoğan, "Ahi Esnafı Belgesi" verilecek ustalarla, hafta kapsamında gerçekleştirilen resim, kompozisyon, şiir ve öykü dallarında dereceye girenleri de tebrik etti.

Bu toprakların bir evladı olarak, bu ülkenin, bu milletin bir ferdi olarak, ahilik teşkilatıyla ve geleneğiyle her zaman gurur duyduğunu ifade eden Erdoğan, dünyada böyle bir teşkilata, bu kadar köklü ve yaygın etkisi olan bir teşkilata rastlamanın zor olduğunu söyledi.

Ahilik kutlamaları sebebiyle Kırşehir'e gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından Şed kuşandı. TESK Başkanı Bendevi Palandöken tarafından "ustalık belgesi" verilen Erdoğan'a, Kırşehir Esnaf Odaları Başkanı tarafından da ahilik kaftanı giydirildi. Erdoğan'a, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci tarafından da Kırşehir'in anahtarı teslim edildi.
© Konfeksiyoncular Odası 2020